top of page

EMS W PIŁCE NOŻNEJ

Zaktualizowano: 7 kwi 2022

Początki elektrostymulacji sięgają, aż 1761 roku. To wtedy włoski naukowiec Luigi Galvani udowodnił, że impulsy elektryczne mogą aktywować mięśnie. Nie miał jednak prawa spodziewać się, że nieco ponad 200 lat później jego odkrycie doprowadzi do wykorzystania elektrostymulacji mięśni w sporcie zawodowym. Ze względu na to jak bezpieczną i wydajną metodą treningową i leczniczą jest elektrostymulacja mięśni gdy tylko opracowano odpowiednie mocowanie elektrod na ciało trenującego bardzo szybko zaczęła zyskiwać popularność w świecie sportu.


Obecnie najwięksi sportowcy świata wykorzystują EMS jako uzupełnienie swoich treningów konwencjonalnych dające im przewagę nad konkurencją.

W tym wpisie skupimy się nad tym jakie miejsce odgrywa trening z elektrostymulacją w świecie zawodowej piłki nożnej. Omówimy szczegółowo benefity płynące dla piłkarzy wynikające z wykorzystania omawianej technologii, podamy przykłady najlepszych zawodników na różnych pozycjach, którzy faktycznie stosują EMS. Powiemy również, które kluby korzystają regularnie z elektrostymulacji w przygotowaniu swoich zawodników i jakie znajdują zastosowania wspomnianej metody.


Na początek wyjaśnijmy, że omawiane przykłady będą dotyczyły różnych dostawców technologii elektrostymulacji. Pokarzemy przykłady zarówno wykorzystywanej przez nas Miha Bodytec II jak i innych, konkurencyjnych firm. Nie skupimy się na sprzęcie, a na wartościach płynących z treningu EMS. Zaznaczymy jednak gdzie użyto tego samego sprzętu, który dostępny jest u nas.


Miha Bodytec, który wykorzystujemy w codziennej pracy jest przede wszystkim sprzętem medycznym wykorzystywanym w wielu krajach od lat jako wyposażenie placówek medycznych i ma on wiele zastosowań, w tym także liczne zastosowania wspierające fizjoterapię i usprawniające powrót sportowców po kontuzjach. Przykładem zawodnika z absolutnego światowego topu, który wykorzystywał Miha Bodytec w trakcie pracy nad swoim ciałem po kontuzji jest nasz mistrz Robert Lewandowski. Gdy w 2020 roku o mały włos, kontuzja nie wykluczyła go z bicia kolejnych rekordów jako jeden z elementów układanki stojącej za jego szybkim powrotem do formy było wykorzystanie elektrostymulacji. Trening ten jak na załączonym zdjęciu prowadzony był między innymi przy stymulacji jedynie jednej nogi. Prawdopodobnie wynikało to z zaleceń fizjoterapeuty dotyczących wzmacniania kontuzjowanej kończyny lub zwiększania dotlenienia uszkodzonych wcześniej tkanek.

W przypadku powrotu po kontuzji elektrostymulacja, może wspomóc pracę osłabionych mięśni bez narażania stawów lub też zapobiec atrofii mięśnia.

W zależności od rodzaju kontuzji możemy stymulować osłabiony mięsień, wyrównywać dysproporcje, zwiększać siłę kończyny, czucie mięśniowe lub pracować nad zachowaniem siły innych partii mięśniowych przy odciążeniu kontuzjowanej nogi czy ręki. Przebieg elektrostymulacji w trakcie rekonwalescencji musi być prowadzony pod okiem fizjoterapeuty wykwalifikowanego w pracy z EMS.

Elektrostymulacja może być też genialną metodą relaksacji i regeneracji dla mięśni zawodników po ekstremalnym wysiłku lub po wielu ciężkich sesjach treningowych.

Elektrostymulacja wykorzystywana jest jednak nie tylko w pracy z kontuzjowanymi sportowcami. Wiele topowych klubów świata wykorzystuje go w celu zwiększenia kondycji, siły, skoczności zawodników. Wśród wspomnianych klubów wymienić można między innymi Bayern Monachium, Real Madryt, Atletico Madryt, PSG, Wolves.


Jak donoszą media społecznościowe niektórych znanych piłkarzy oraz hiszpańskie gazety i portale internetowe głośno zrobiło sie o tym iż Karim Benzema ujawnił, że obecnie treningi z EMS są jego stałym elementem przygotowania siłowego. Niedawno na swoim instagramie Carvajal umieścił zdjęcie z treningu EMS i jak donosi portal https://www.libertaddigital.com/ jest to obecnie jego stała, cykliczna sesja uzupełniająca, którą bardzo chwali. Trzeba dodać, że tak dobrze grającego Karima Benzemy jeszcze nie mieliśmy okazji oglądać. Jedna z hiszpańskich gazet napisała, że "Duch Ronaldo wstąpił w Karima Benzemę". Brzmi zabawnie zwłaszcza, że Cristiano Ronaldo wykorzystuje tanią kupioną na Amazon maszynę do elektrostymulacji w celu rozluźniania mięśni po meczach. Można jednak zakładać, że korzystał też z sesji treningowych na specjalistycznym sprzęcie biorąc pod uwagę to, iż zarówno Juventus jak i Real są klubami wykorzystującymi EMS w codziennej pracy.


Od wielu lat elektrostymulacja mięśniowa jest elementem przygotowania motorycznego, siłowego oraz jednym z dodatkowych narzędzi w rekonwalescencji pourazowej w reprezentacji Niemiec i Francji, Brazylii czy Holandii.


Jak uzasadnić tak wielkie zainteresowanie technologią EMS w świecie piłki nożnej? Co sprawia, że najwybitniejsi piłkarze świata korzystają z tej metody? Odpowiedź jest bardzo prosta. Bo EMS działa! Na temat wpływu EMS na parametry sportowe powstało wiele badań. Wszystkie jednogłośnie świadczą o tym, że odpowiednio skomponowany trening może znacząco zwiększać siłę, szybkość, skoczność czy wytrzymałość.Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Bayreuth oraz przez Niemiecki Uniwersytet Sportowy w Köln ten trening jest 40 proc. bardziej efektywny niż tradycyjny trening siłowy - co i tak jest wynikiem dość niskim w stosunku wielu innych badań dostępnych na rynku.


Wykazano, że elektrostymulacja całego ciała (WB-EMS) poprawia maksymalną siłę, wydajność sprintów i skoków oraz zwiększa produkcję i odkształcalność czerwonych krwinek u zawodowych sportowców w trakcie sezonu co może mieć kluczowe znaczenie przy dostarczaniu tlenu do tkanek.

Nowoczesne systemy EMS ( EMS całego ciała - WB-EMS takie jak np. miha bodytec) pozwalają sportowcom jednocześnie stymulować kilka grup mięśni, trenować cały łańcuch mięśniowy, a tym samym dynamicznie trenować określone ruchy, np. Skoki. Przeprowadzone w 2016 roku badanie z udziałem zawodowych piłkarzy wykazało wzrost maksymalnej siły, skakania i sprintu po treningu WB-EMS (Filipovic et al., 2016). Dodatkowo przeprowadzone w 2015 roku badanie wykazało, że dwie sesje dynamicznego WB-EMS tygodniowo mogą być wystarczające, aby znacząco wpłynąć na parametry funkcjonalne krwinek czerwonych (RBC) (Filipovic i wsp., 2015).


Dlaczego odkształcalność czerwonych krwinek jest tak ważna i co to w zasadzie oznacza? W organizmie RBC dostarczają tlen do tkanek mięśniowych poprzez przepływ krwi przez układ naczyń. W tym celu RBC muszą zdeformować swój kształt, aby przejść przez najmniejsze naczynia włosowate mikrokrążenia. Ta odkształcalność RBC jest unikalną cechą komórki, na którą wpływa ma między innymi tlenek azotu (NO) (Bor-Kucukatay i in., 2003; Suhr i in., 2012; Grau i in., 2013). Connes i in.(2004) wykazali, że zwiększona odkształcalność RBC może poprawić zawartość tlenu we krwi z powodu zwiększonej dyfuzji tlenu z pęcherzyków do naczyń włosowatych płuc. Może to sugerować, że wzrost odkształcalności RBC może sprzyjać osiągom sportowym .

Mecz piłki nożnej charakteryzuje się dużą intensywnością powtarzanych akcji sprinterskich, które wymagają wysokiego dotlenienia mięśni. Wyższy poziom tlenu w mięśniach może pozytywnie wpłynąć na ponowne natlenienie mięśni, a tym samym na resyntezę fosfokreatyny dla szybszej regeneracji. Ze względu na wysokie zapotrzebowanie na dotlenienie mięśni podczas meczu, lepsza odkształcalność RBC może być korzystna dla określonej zdolności wytrzymałościowej piłkarzy, takiej jak powtarzalna zdolność do sprintu (por. Brun i in., 2010)

.

Bardzo istotnym aspektem przy omawianiu badań dotyczących poprawy wydolności czy odkształcalności krwinek czerwonych jest fakt, że badacze zauważają, iż kluczowym dla wyników mogą być intensywność treningu EMS, intensywność wysiłku standardowa dla badanego gracza ale również dieta.


Jednym z najdokładniejszych badań dotyczących EMS w piłce nożnej było przeprowadzone w 2015 roku przez Adnre Filipovica i wspomniane powyżej badanie na grupie 22 zawodowych piłkarzy dotyczące wpływu 14 tygodniowego programu treningu EMS na siłę, sprint w piłce nożnej, skok i szybkość kopnięcia piłki.

Badanych podzielono na dwie grupy. Jedna 12 osoba grupa trenowała z EMS, a druga 10 osoba trenująca konwencjonalnie. Programy treningowe prowadzono dwa razy w tygodniu równolegle z 6-7 treningami piłki nożnej w drugiej połowie sezonu. Uczestników testowano przed rozpoczęciem badania, po 7 tygodniach i po 14 tygodniach trwania badania.

Wyniki niniejszego badania wykazały, że 14-tygodniowy program WB-EMS w sezonie znacząco zwiększył siłę maksymalną na jednej nodze (1RM) na suwnicy (1,99 vs. 1,66 kg/kg, p = 0,001), poprawił się sprint liniowy (5m: 1,01 vs 1,04s, p=0,039), sprint ze zmianą kierunku (3,07 vs 3,25s, p = 0,024) oraz skoki w pionie (SJ: 38,8 vs 35,9 cm p = 0,021) jako prędkość kopnięcia (1 krok: 93,8 vs. 83,9 km·h-1, p < 0,001). W drugiej grupie nie wykazano żadnych różnic. Dwie sesje dynamicznego treningu WB-EMS w połączeniu z 6-7 sesjami piłki nożnej tygodniowo mogą być skuteczne w znaczącym zwiększeniu umiejętności związanych z piłką nożną u profesjonalnych zawodników podczas sezonu.


W badaniach dotyczących programów treningowych EMS w piłce nożnej w obu badanych grupach nie wykazuje się wzrostu poziomu hormonu wzrostu w surowicy. Zauważono jednak znaczący wzrost kinazy kreatynowej w grupie badanej trenującej z EMS.


Przeprowadzone w 2019 roku badanie (Filipovic i wsp., 2019) potwierdza, że po treningach EMS Maksymalna siła w wyciskaniu nóg (p = 0,009) i zginaniu nóg (p = 0,026) była istotnie zwiększona z niewielkim, ale istotnym wzrostem średnicy włókien mięśniowych typu II (p = 0,023). Wszystkie te adaptacje nie były obserwowane w grupach nie trenujących z elektrostymulacją. Badanie to przeprowadzono na 28 piłkarzach podzielonych na 3 grupy (kontrolną 8 osobową - CG, treningowej 10 osobową - TG i WB-EMS 10 osobową - EG).

Wszystkie grupy wykonywały regularny trening piłki nożnej składający się z dwóch do czterech sesji i jednego meczu tygodniowo. Równocześnie EG wykonywał 3 × 10 przysiadów z elektrostymulacją dwa razy w tygodniu, TG wykonywał 3 × 10 przysiadów bez EMS dwa razy w tygodniu, a CG wykonywał tylko regularny trening piłki nożnej.

Wyniki po biopsji i testach wytrzymałościowych były jednoznaczne. EMS znacząco zwiększył siłę nóg piłkarzy względem grupy piłkarzy nie trenujących z elektrostymulacją.


Jak nie trudno się domyślić, jeżeli mamy do dyspozycji trening z elektrostymulacją, który zgodnie z badaniami ponosi możliwości treningowe i zwiększa osiągnięcia sportowe takie jak szybkość, siła, i moc kopnięcia jesteśmy w stanie zwiększyć swoją przewagę nad konkurencją nie wykorzystującą tej technologii. Możliwość wpłynięcia na te cechy może dać piłkarzom z pola dodatkowy, nowy bodziec podnoszący ich możliwości siłowe i wydolnościowe niezbędne na boisku. Jeżeli dodamy do tego znaczącą siłę nóg w wyskoku możemy wpłynąć na zasięg bramkarza, jego odległość interwencji po wyskoku. Są to rzeczy które powinny stanowić wartość dla każdego szanującego się zespołu i piłkarza. Cechy te mogą stanowić klucz do osiągnięcia choćby niewielkiej przewagi, która na poziomie profesjonalnym może dać zwycięstwo w ważnym meczu z wyrównanym lub potencjalnie mocniejszym przeciwnikiem.


Ważnym aspektem jest także fakt, że trening EMS bardzo mocno oddziałuje na mięśnie głębokie osoby ćwiczącej. Zwiększa on w ten sposób gibkość, stabilność i świadomość własnego ciała. U 71% badanych bez podziału na amatorów czy zawodowców zaobserwowano wzrost wytrzymałości, a 89% badanych określiła subiektywnie swoje ciało jako "bardziej naprężone, stabilne i mocniejsze".


Jeżeli więc trenujesz piłkę nożną i chcesz wznieść swoje możliwości na wyższy poziom proponujemy zapoznać się z naszą ofertą. Treningi z nami mogą pomóc Ci uzyskać przewagę, której potrzebujesz by osiągać sukcesy.47 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page