top of page

KILKA SŁÓW O NORMIE DIN 33961-5

Zaktualizowano: 16 lut 2022

Z tego artykułu dowiesz się o tym co to jest DIN i o czym konkretnie mowa gdy piszemy DIN 33961-5. Uzyskasz też informację dlaczego zawarte w DIN informacje są takie istotne oraz w jaki sposób mogą one dotyczyć Ciebie. Dowiesz się także, na co zwrócić uwagę aby Twój trening EMS był bezpieczny i jak sprawdzić czy studio EMS spełnia najwyższe normy jakości.

To tyle, tytułem wstępu. Zapraszam do lektury.

Czym są normy DIN?


Samo DIN - to skrót od Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego oraz norm przez niego wydawanych. Jest to taki niemiecki odpowiednik Polskiego Komitetu Normalizacyjnego - PKN. Ma to o tyle duże znaczenie, że polski PKN milczy w temacie norm studiów EMS. Żadne dokumenty w tej sprawie nie zostały utworzone. Nie ma też żadnych regulacji prawnych w Polskim i Europejskim prawie powszechnym, które regulowałyby kwestie treningu EMS. Jedynym dokumentem, który opisuje zasady bezpiecznego treningu EMS jest norma 33961-5 wydana przez DIN. Stosowanie się do zaleceń Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego zwiększa bezpieczeństwo treningu i zaufanie klientów jednak NIE JEST wymagane przez polskie prawo.


O czym jest mowa w DIN 33961-5?


Wiemy już, że DIN to określenie Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego, a jak łatwo się domyślić 33961-5 to numer normy. Określa ona przepisy dotyczące metodyki treningu EMS, produkcji sprzętu do treningu EMS oraz prowadzenia studiów EMS.

Utworzona została ze względu na bardzo dynamiczny rozwój metody treningu WB-EMS. Jej wprowadzenie determinowane było faktem odnotowania bardzo wielu dziwnych i niewłaściwych form stosowania treningu EMS przez niedoświadczonych trenerów mających czasem kompletnie szalone pomysły. Dowiadujemy się z niej, między innymi że:

  1. Trening musi być prowadzony przez certyfikowanego trenera. Tylko osoba wykwalifikowana i certyfikowana przez producenta maszyny jest w stanie bezpiecznie przeprowadzić trening. Warto dodać, że mowa tu o certyfikacie trenera EMS, co nie zawsze określa wiedzę trenera na temat samej techniki wykonywania ćwiczeń. Dla własnego bezpieczeństwa najlepiej upewnić się, czy trener prowadzący zajęcia ma też kwalifikacje trenera personalnego lub inne szkolenia czy certyfikaty, które potwierdzą jego wiedzę na temat bezpiecznego wykonywania ćwiczeń.

  2. Drugim ważnym aspektem jest określenie, że trener może w tym samym czasie prowadzić maksymalnie 2 podopiecznych.

  3. Ze względu na fakt, że trening odbywa się w podłączeniu do maszyny istotną kwestią staje się możliwość szybkiego wyłączenia jej w sytuacji awaryjnej. Z tego względu norma określa, że zarówno trener, jak i osoba trenująca muszą znajdować się około 120 cm od konsoli, a konkretniej chodzi o to aby dostęp do obsługi konsoli w przypadku konieczności nagłej interwencji nie zajmował więcej niż 1 sekundę.

  4. Kolejną rzeczą opisaną przez omawianą normę DIN jest czas treningów. Istotne jest dbanie o odstęp pomiędzy sesjami treningowymi. Na początku, osoba niedoświadczona nie powinna trenować z EMS częściej niż 20 minut raz na 7 dni. W dalszym etapie, po około 10 sesjach treningowych dopuszczalne jest trenowanie co 5 dni. Innymi słowy, przez pierwszych 10 tygodni odstęp pomiędzy sesjami treningowymi musi wynosić 6 dni, a po 10 tygodniach skraca się do 4 dni regeneracji.

  5. Norma DIN 33961-5 określa również, że osoba trenująca w trakcie wykonywania ćwiczeń musi mieć dostępny uchwyt lub poręcz. Ten problem rozwiązany jest przez Miha Bodytec, gdyż stojak mocujący konsolę posiada regulowany uchwyt, którego wysokość można dostosować z dbałością o bezpieczeństwo i komfort trenującego.

  6. Konsola urządzenia: – nie może umożliwiać „skokowego” szybkiego wzrostu intensywności stymulacji elektrycznej, – jej wszystkie elementy sterujące muszą mieć możliwość natychmiastowej i intuicyjnej obsługi przez przełączania menu

  7. W przypadku dwóch trenujących trener musi widzieć do której maszyny podłączony jest konkretny trenujący, a napięcie wyjściowe musi być jednoznacznie przyporządkowane, co akurat wydaje się być sprawą oczywistą.

  8. Elektrody i bielizna treningowa, tak jak te wykorzystywane przez nas przy treningu ze sprzętem Miha Bodytec muszą mieć powłokę antybakteryjną potwierdzoną odpowiednim certyfikatem, oraz być autoryzowane i zatwierdzone przez producenta.

"Jako największy i najbardziej doświadczony producent systemu treningu EMS na świecie, w pełni popieramy wprowadzone regulacje - mówi Maciej Wolny z mihabodytec Poland. Są one gwarancją dalszego prężnego rozwoju branży i eliminują ryzyko związane z nieodpowiednim stosowaniem tej innowacyjnej metody treningowej. System mihabodytec® oraz wszystkie procedury zostały w ostatnich miesiącach w pełni dostosowane do aktualnych regulacji prawnych i mogę z dumą powiedzieć, iż mihabodytec® prawdopodobnie jako pierwszy na rynku system EMS w 100% spełnia wytyczne normy DIN 33961-5. Daje to gwarancję naszym klientom ochrony ich biznesu, a przede wszystkim bezpieczeństwa trenujących u nich klientów." - Czytamy na stronie www.branzafitness.com.


Podsumowanie


Podsumowując, stosowanie się do DIN 33961-5 niby nie jest wymagane i nie ma też żadnych prawnych obramowań w prawie polskim czy europejskim jednak należy pamiętać, że stosowanie się do ujętych we wspomnianej regulacji przepisów powinno być dla studia EMS kluczowe i absolutnie bezdyskusyjne. Sami producenci również podkreślają, że uzyskanie finansowania sprzętu EMS będzie uzależnione od stosowania przez studio EMS regulacji DIN 33961-5. Jest to więc dla Ciebie drogi czytelniku bardzo istotna informacja, że studia EMS posiadają pewne przepisy i normy których stosowanie znacząco podnosi bezpieczeństwo Twoje w trakcie treningu. Pamiętaj również, że wybierając studio powinieneś nie tylko sprawdzić czy stosuje ono regulacje DIN ale również obserwować w trakcie treningu próbnego pracę swojego trenera. Dobry trener jest z Tobą od początku do końca w procesie treningu. Nie tylko powinien przeprowadzić Cię przez poszczególne stadia treningu ale także bardzo mocno skupić się na technice wykonywanych przez Ciebie ćwiczeń, dobraniu odpowiedniego obciążenia, rodzaju ćwiczeń. Na dalszym etapie powinien przedstawić Ci jasny i klarowny plan współpracy i umieć go uzasadnić. O pracy trenera powstanie zresztą oddzielny wpis. To co musisz zapamiętać na dziś to fakt, że dobre studio EMS, w tym także nasze, zadba o każdy z wymienionych powyżej punktów zwłaszcza dotyczących dostępu do konsoli, częstotliwości treningów, antybakteryjności sprzętu oraz kwalifikacji trenera. Mam nadzieję, że pomogłem. Jeśli ten wpis Ci się podobał podziel się nim na swoim facebooku.


11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

댓글


bottom of page